دامنه چیست؟

دامنه یا دومین (Domain) به احتمال زیاد، اولین بار هنگامی به گوش شما می خورد که تصمیم می گیرید یک وب سایت راه اندازی کنید. شاید ندانید دامنه چیست یا برداشت اشتباهی از آن داشته باشید. مهم نیست. ما این جا هستیم تا دامنه را به شما توضیح دهیم. در دنیای اینترنت، شما مدام با دامنه سر و کار دارید، فقط شاید خودتان این را نمی دانستید.

تعریف دامنه

فرض کنید به دنبال یک خانه می گردید. وقتی به آن نزدیک می شوید چه چیزی باعث می شود، خانه ای را که به دنبالش هستید پیدا کنید؟ بله! پلاک منزل. دامنه یا دومین نقش همان پلاک خانه را بازی می کند. در واقع دامنه همان آدرس اینترنتی است که گاهی شما در مرورگر خود آن را تایپ می کنید. مثلاً اگر شما بخواهید وارد سایت دیجی کالا شوید و آدرس اینترنتی آن را ندارید. یکی از کارهای رایج این است که در گوگل آن را جست و جو کنید، که به آن کاری نداریم. ما فقط می خواهیم با مفهوم دامنه یا دومین آشنا شویم. اگر من به شما بگویم آدرس اینترنتی www.digikala.com  را در مرورگر خود تایپ کنید. با تایپ کردن آن مستقیم وارد سایت دیجی کالا می شوید. به همین آدرس اینترنتی www.digikala.com ، دامنه یا دومین می گویند. در این صورت دیگر نیازی به جست و جوی آن در گوگل یا موتورهای جست و جو را ندارید.

 

نکتۀ مهم درباره دامنه یا دومین (Domain)

حالا که با مفهوم دامنه یا دومین آشنا شدید، اجازه بدهید چند نکته مهم را در مورد دامنه با شما مطرح کنیم.

دامنه ها یا دومین ها شامل دو بخش اصلی هستند

اولین نکته مهمی که درباره دامنه ها باید بدانید این است که دامنه ها شامل دو قسمت اصلی هستند:

  • ام دامنه: این در اصل همان نامی است که شما هنگام طراحی سایت باید آن را انتخاب کنید. برای این که نامی برای وب سایت خود انتخاب کنید هیچ محدودیتی ندارید. تنها محدودیتی که در انتخاب نام دامنه دارید این است که اسمی که انتخاب می کنید باید سرهم باشد و فاصله ای بین کاراکتر ها نباشید. اگر می خواهید کلمات را از هم جدا کنید می توانید از علامت (-) استفاده کنید.
  • پسوند: در هنگام طراحی سایت، پس از انتخاب نام سایت خود یا همان دامنه، می توانید یک پسوند برای آن انتخاب کنید که ما مهم ترین آن ها را به شما معرفی می کنیم:
  • .com که ابتدای اسم Commerce یا تجارت می باشد. در انتخاب پسوند، پیشنهاد ما این است که حتماً از پسوند .com استفاده کنید. مگر این که وب سایت متعلق به یک سازمان یا نهادی باشد.
  • .org که ابتدای اسم Organization یا همان سازمان می باشد که برای وب سایت های سازمانی از آن استفاده می شود.
  • .ir که ابتدای اسم Iran است. بعضی ها علاقه دارند که از این پسوند استفاده کنند تا هم ایرانی بودنشان را نشان دهند و هم این که انتخاب این پسوند مقرون به صرفه است. ولی نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که این دامنه متأسفانه تحت تأثیر تحریم قرار گرفته و سرعت آن بسیار پایین است.
  • و پسوند های دیگر مانند net یا co و پسوندهای دیگر.

مطالب مرتبط: https://xn—-zmcj8a9ef06gda.com/

https://ملی-سایت.com/%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d9%88%d8%a8-%d8%b3%d8%a7%db%8c%d8%aa/